Safvan - Der "Kâbe Revakları" Basın Açıklaması

 

Adıyaman Safvan Eğitim, Yardımlaşma ve Çevre Derneği (Safvan-Der) Kâbe’deki tavaf alanını genişletmek düşüncesiyle Suudi Arabistan’ın yıkım kararı aldığı Osmanlı eseri olan revakların ilimizde bulunan Sahabe Safvan bin Muattal (R.A.) hazretlerinin türbesine taşınmasını talep etti.

Safvan-Der Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sadık ÇAĞ, alınan kararın ardından bir basın açıklaması yaparak; “Kâbe’nin etrafındaki revaklar yüzyıllardır devam eden, sağlam ve zarif yapısıyla adeta göz kamaştırıyor. Herkes gibi bizim de arzumuz bu revakların yıkılmadan bir çözüme ulaştırılmasıdır. Revakların yıkılması bizleri üzecektir. Tabii her şeye rağmen bu alanda yapılacak olan genişletme çalışmaları Suudi devletinin inisiyatifindedir.

Bir yıkım kararının çıkması durumunda Safvan-Der olarak atalarımızdan miras olan bu revakların Türkiye’ye getirilmesini istiyor, Adıyaman’ın Samsat ilçesinde Sahabe Safvan bin Muattal hazretlerinin bulunduğu mekâna uygun bir şekilde yerleştirilmesini talep ediyor ve bu yönde yapılan kampanyalara destek olduğumuzu belirtiyoruz” dedi.